Chrapanie pojawiające się sporadycznie nie powinno stanowić dla nas zmartwienia. Problem następuje, jeśli jest ono regularne i towarzyszą mu również epizody bezdechu sennego, które doprowadzają do niedotlenienia organizmu. Mężczyźni, którzy często chrapią, mogą zauważyć u siebie częste zmęczenie, obniżenie witalności oraz senność w trakcie dnia. Jak dowiodły badania przeprowadzone przez naukowców, regularne chrapanie wpływa niekorzystnie na jakość życia seksualnego.

Najczęstsze przyczyny chrapania

Chrapanie to wydawanie specyficznego dźwięku w czasie snu. Jest ono związane z zaburzeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Wiotkie tkanki miękkie zapadają się podczas snu, przez co obniża się drożność dróg oddechowych. Przepływające powietrze doprowadza struktury podniebienia miękkiego do delikatnych drgań, przez co powstaje właśnie odgłos chrapania. Do innych przyczyn chrapania można zaliczyć:

  • zbyt duży język
  • upośledzona drożność nosa (przez katar albo skrzywienie przegrody nosa)
  • przerośnięte migdałki podniebienne

Chrapanie występujące jedynie w rzadkich przypadkach nie jest powodem do zmartwień. Zazwyczaj dochodzi do niego podczas infekcji, po spożyciu alkoholu czy podczas przyjmowania pewnych leków. Jeśli jednak chrapanie występuje co noc, wówczas nie powinno się ignorować problemu. Warto udać się do lekarza w szczególności, jeśli oprócz chrapania pojawia się również bezdech senny.

Czym jest bezdech senny i jakie są jego konsekwencje?

Do bezdechu sennego dochodzi, jeśli zatrzymanie oddechu trwa dłużej aniżeli 10 sekund czy jeśli pojawia się spłycenie oddechu powyżej 50 procent. Prowadzi to do niedotlenienia organizmu, a co za tym idzie pojawienia się pewnych konsekwencji zdrowotnych. W szczególności zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia choroby niedokrwiennej serca oraz udaru mózgu.

Mężczyźni borykający się z bezdechem sennym cierpią na długotrwałe zmęczenie, senność za dnia czy osłabienie. Częste chrapanie wraz z towarzyszącym mu bezdechem sennym, jest wskazaniem do diagnostyki oraz wprowadzenia procesu leczenia przyczynowego. Problemu nie można bagatelizować.

Chrapanie i bezdech senny a funkcje seksualne

Mężczyźni borykający się z chrapaniem oraz bezdechem sennym nie są wystarczająco dotlenienie w ciągu snu. Przez to organizm nie jest się w stanie odpowiednie zregenerować w nocy. Prowadzi to do wielu objawów w tym: zaburzeń metabolicznych, obniżenia nastroju, wzrostu ryzyka niewydolności serca oraz udaru mózgi, pogorszenia pamięci i koncentracji, uczucia ciągłego zmęczenia i osłabienia.

Wszelkie te czynniki odbijają się również na życiu seksualnym, Wieczne zmęczenie przyczynia się do obniżenia popędu seksualnego. Osoby chrapiące skarżą się również na zmniejszoną satysfakcję ze swojego życia seksualnego. Co ważne, chrapanie jest również bardzo uciążliwe dla drugiej osoby śpiącej w łóżku. Uniemożliwia prawidłowy wypoczynek, doprowadza do osłabienia oraz spadku libido.

Co mówią badania o wpływie chrapania na seks?

Naukowcy w dalszym ciągu badają kwestię wpływu chrapania na życie seksualne. Według przeprowadzonych już analiz, osoby borykające się z chrapaniem mają o wiele niższy poziom satysfakcji z seksu, aniżeli osoby niechrapiące. Ponadto, im chrapanie jest bardziej intensywne, tym mniejsze jest zadowolenie ze współżycia. Oprócz tego, wyniki badań ukazały, że u takich osób nie ma zaburzeń erekcji czy libido. Chrapanie bardzo odbija się na partnerce mężczyzny, czerpie ona mniejszą przyjemność ze stosunku, co również wpływa na zadowolenie mężczyzny.

 

Leave a Reply