Jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Usługi

Zgon bliskiej osoby jest zawsze zdarzeniem niezmiernie trudnym oraz powiązanym z niemiłymi emocjami. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze w owym czasie, kiedy do zgonu dochodzi poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wówczas, iż ciało pozostanie sprowadzone do kraju. Nie ma w związku z tym nic osobliwego w tym, że pojawiają się pytania dotyczące tego, w jaki sposób wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jaki środek transportu może być użyty do przewozu zwłok?

Obowiązujące aktualnie przepisy zezwalają na przewożenie zwłok przeróżnymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu używa się więc:
samolot;
statek;
kolej;
samochód.
Koszt przewozu zwłok jest w ogromnej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. W niektórych przypadkach nie ma jednakże tańszej alternatyw. Jeżeli w grę wstępuje transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest nazbyt znaczny. Bliska odległość powoduje, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Rozwiązaniem, jakie zezwala ograniczyć koszty jest klasyczny karawan.

Co jest potrzebne do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Trzeba pamiętać, że sprowadzenie zwłok z zagranicy dopuszczalne jest tylko wtenczas, kiedy tak właściwie dopełni się paru formalności. Niezbędna jest zgoda starosty. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pogrzebane. Starosta wyda aprobatę po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest także poświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Wolno je uzyskać dopiero wówczas, kiedy konsulowi zostanie zaprezentowane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Wypada pamiętać, że zarówno pozwolenia, jak również zaświadczenia są wydawane wtenczas, kiedy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O dokumenty mogą ubiegać się również bliscy boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a również powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się też wystąpienie osoby obcej, jakie dobrowolnie zobowiązuje się do organizacji pogrzebu na terenie Polski.
Jeśli zgon nastąpił w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub wścieklizną – dokumenty mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim przypadku zwłoki będzie wolno sprowadzić do Polski dopiero po upływie dwóch lat.

Z jakiego powodu należałoby skorzystać z usług kompetentnej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowej firmy zaświadczające usługi w tym zakresie. Pomoże ona w dopełnieniu wszelkich formalności, przejrzyście wskaże, jakie dokumenty wypada uzyskać, aby sprowadzenie zwłok było możliwe. W wypadku transportu samochodowego zadba o pojazd spełniające wszystkie obowiązujące wymogi. To właśnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepotrzebnych problemów. To perfekcyjny sposób na to, żeby nie potęgować stresu, jaki oraz tak pojawia się z związku ze śmiercią bliskiej osoby.